ПОВЕРНУТИ ДОВІРУ У СІМ”Ю. ПОРАДИ ПСИХОЛОГА ЦЕНТРУ ПСИХОЛОГІЧНИХ ПОСЛУГ “ЩАСЛИВА СІМ”Я”
Коли у шлюбі немає довіри, то стосунки перетворюються у потік образливих зауважень, а життя – на вічні підозри стеження та сумніви.
На написання статті мене надихнула одна із моїх клієнток, тому у статті багато моїх думок, переживань, знань, натхнення. Радісно ділюся усім цим з Вами.
З любов»ю, Оксана Крутоголова – психолог Центру психологічних послуг «Щаслива сім»я».
Довіра – мабуть, найважливіший елемент у стосунках між чоловіком та дружиною. Сімейне життя – це не завжди джерело радісних моментів, воно не може постійно протікати рівно та гладко, існує чимало сімейних труднощів. Як і в будь-якій динамічній системі, в сім’ї є кризові періоди, під час яких загострюються ті чи інші проблеми, можливо, не вирішені раніше, виникають конфлікти, непорозуміння, зникає довіра. Якщо підсумувати усі висловлювання на тему побудови довіри, то отримаємо простий закон: створіть безпечний емоційний простір для свого партнера. Напевно, не потрібно говорити, що стосунки, у яких немає довіри – образливі. Ключ до уникнення образ та побудови довіри – це щоденна робота над створенням безпечного емоційного простору. Ще щоденна клопітка і двохстороння робота подружжя. Якщо в сім’ї є нещирість, брехня, недовіра в будь-якому питанні, то відносини незабаром починають руйнуватися. Виникають різні підозри, зникає щирість у стосунках. Довіра тісно пов’язана з відповідальністю. Якщо дружина довіряє чоловіку, значить, він узяв на себе відповідальність у виконанні певних вимог, які вона йому висуває. І навпаки, чоловік довіряє дружині, отже, вона виконує вимоги висунуті ним. Невиконання домовленості, брехня коханого чи коханої заподіює біль, викликає почуття гніву, страху, сорому. Але це не означає , що настав кінець сімейним стосункам і тим більше це не привід для розлучення. Як повернути довіру до сім’ї? Так, багато хто задається подібними запитаннями.
Для відновлення довіри в родині немає кращого способу, ніж обговорення подружжям ситуації, що склалася. Якщо подружжя хоче жити в довірі один до одного, то необхідно обговорювати і домовлятися про взаємні обов’язки. І звичайно, особисто переконуватися, що домовленості виконуються.
- Необхідно бути чесними один перед одним, відверте спілкування подружжя є дуже важливим. Це справді повертає довіру у потік ваших взаємин
- Попросіть пробачення, навіть якщо ви не вважаєте свого вчинку надто серйозним.
- Переконайте свою другу половину в своїй любові, в тому, що не хочете розриву відносин через ваші помилки.
- Вчіться пробачати помилки коханим, всі ми недосконалі і помиляємось в житті.
- Разом з партнером проаналізуйте ваші відносини, поміркуйте яких красок бракує в них для того, щоб стосунки мали «веселкове забарвлення». Тривалий поганий настрій, нерозуміння, почуття неповноцінності і втрати інтересу до себе – ось деякі факти, які напряму впливають на те що порушується баланс-довіри (це в більшій мірі притаманно жінкам).
Щоб повернути довіру почніть з поступового зближення, не форсуйте події. Переконайтеся в тому, що вам обом потрібні подальші стосунки, що ви не можете один без одного. У першу чергу це питання треба задати самому собі, зможете ви далі жити з цією людиною, готові пробачити? Якщо так, то після того як пройдуть всі спалахи гніву, ви заспокоїтеся, треба обговорити з чоловіком проблему, як би неприємно вам було. У цьому вам допоможе психолог та психотерапевт, до якого варто звернутися за консультацією та підтримкою.
- Не треба давати гніву, підозрам заступити вашу свідомість, зруйнувати вашу любов та вашу сім»ю. За цим негативом ви бачите тільки свою образу, а це погаго позначається на відносинах.
- Частіше говоріть про свої почуття з своїм партнером не зациклюйтесь на ситуації, не отруюйте позитивних і щасливих моментів вашого життя. Довіра – це така річ, яку треба дуже довго будувати, але можна миттєво зруйнувати. Будьте обережними в тому, як поводитеся одне з одним.
Рекомендації щодо створення безпечного емоційного простору та підкріплення ДОВІРИ.
- Працюйте над покращенням навиків спілкування.
Розвивайте навики гарного слухача, що, до речі, зробити не так уже й легко.
Бути гарним слухачем означає не перебивати співрозмовника. А це, у свою чергу, вимагає чималої дисциплінованості та поваги. Навчіться запитувати, чи ваш партнер закінчив говорити. Завжди переконуйтеся, що повністю зрозуміли усе, що вам сказали. - Висловлюйте свої потреби, але обов’язково чітко і впевнено.
Коли людина відчуває, що не може сказати, що їй потрібно, тим, хто поряд, це призводить до руйнування довіри. Зазвичай ми не озвучуємо свої потреби з двох причин: або боїмося реакції на них, або відчуваємо сором за те, що нам необхідно. Вміння подружжя висловлювати та розуміти потреби одне одного – це ключ до побудови довіри у стосунках. - Не залишайте невирішених питань.
Необхідно, щоб чоловік та дружина розвинули у собі навики вирішення проблем, оскільки чимало людей страждають та руйнують стосунки саме через відсутність вмінь такого роду взаємодії. .Якщо залишити питання невирішеним, то образи та домисли збільшуються та примножуються. А коли з’являється нерозуміння, зникає довіра.- Ніколи не вдавайтесь до обзивань чи принижень.
- Дотримуйтеся теми, яку обговорюєте. Ніколи не згадуйте старі проблеми, які залишилися невирішеними. Не повертайтеся до минулих образ.
- Ніколи не використовуйте фраз-узагальнень (наприклад, «ти ніколи не…» або «ти завжди…»).
- Ніколи не втягуйте у свох сімейні справи і сварки членів сім’ї, їхні слова чи ситуації. Не сваріться у присутності дітей – це важливо.
В тих випадках, коли вам важко впоратися та повернути довіру довіру у свою сім»ю доцільно звертатися до фахівців, які розглядають подібні проблеми. Саме такого роду спеціалісти працюють в ЦЕНТРІ психологічних послуг «Щаслива сім’я». Вони допоможуть Вам знайти вихід із складної ситуації та повернути ДОВІРУ у Вашу сім»ю.